İnternetten Olumsuz Haber ve İçerik Kaldırma

[vc_row][vc_column][vc_column_text]internetten olumsuz haber ve  içerik kaldırma internet ortamında oluşan ; Bilgi, durum ya da olayların yazı, fotoğraf, video vb. araçlarla insanlara sunulmasına içerik denmektedir. İçerikler neredeyse her iletişim aracında yer almakla beraber en çok internette yer alan içeriklerle karşılaşılır. Teknolojinin gelişimi ile herkes facebook, twitter, instagram gibi sosyal medyalarda içerik üretebilmektedir. Yaşadığımız çağda internet içerikleri hem sosyal medya sayesinde insanların özel hayatında yer eden bir kavramdır hem de bir iş sektörü haline gelmiştir. Başta sosyal medyada olmak üzere içerik üretiminin çok yüksek seviyelere çıkmasının sonucu olarak da bu konuda birçok hukuki problem karşımıza çıkabilmektedir. Saldırgan, hakaret eden ya da kişilik haklarını zedeleyen sosyal medya içerikleriyle ilgili davaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Birçok insan çeşitli sebeplerle internetten içerik kaldırmak isteyebiliyor. Bunun sonucunda da internetten içerik kaldırma yollarını hem kanunlar hem içerik üreticileri belirli mekanizmalara bağlamaya başlamıştır. Sosyal medya ağları da sık sık içerik kaldırma talebiyle muhatap oldukları için etkili yollar geliştirmeye çalışmaktadır. Son yıllardaki gelişmelerle birçok içerik kaldırma işlemi sosyal medya ağlarına iletilen talep sonucunda gerçekleşebilmektedir. Fakat sosyal medyadaki denetim mekanizması gelişse dahi yeterli olmamaktadır. Bu durumda da hem sosyal medyadaki hem internetteki içeriklerin kaldırılması için hukuki yollar uygulanabilmektdir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

İnternetten Hangi İçerikler Kaldırılabilir?

İnternet üzerinden ifade özgürlüğü içerisinde her türlü paylaşım yapılabilmektedir. Özellikle de neredeyse herkesin hayatının bir parçası olan sosyal medya ağları sayesinde ifade özgürlüğü daha rahat kullanılmaya başlanmıştır. Her görüşten insan sosyal medya ağlarından görüşlerini topluma arz edebilmektedir. Fakat ifade özgürlüğünün sınırlarını kişilik hakları ve hukuk kuralları oluşturur. Yani internette kişilik haklarını zedeleyen ve hukuka aykırı içerikler ifade özgürlüğünün içinde yer almaz. 5651 sayılı kanun gereğince internetten içerik kaldırmanın konusu olabilecek olan içerikler şunlardır;

  • Konusu suç olan içerikler internetten içerik kaldırmanın konusu olabilir. Örneğin; kumar siteleri.
  • Özel hayatın gizliliğini ihlal eden içerikler internetten içerik kaldırmanın konusu olabilir. Örneğin; sosyal medyada kişinin fotoğrafının izinsiz paylaşılması.
  • İzinsiz kullanılan özel veriler internetten içerik kaldırmanın konusu olabilir.
  • Yanlış, kişiyi karalayan haberler ve diğer içerikler internetten içerik kaldırmanın konusu olabilir. Örneğin; sosyal medya aracılığı ile karalayıcı bir linç kampanyası başlatılması.

Sosyal medyadan ya da genel olarak internetten içerik kaldırmak isteyen kişinin avukat yardımına başvurması tavsiye edilir. Farah Hukuk olarak bilişim hukuku alanında tecrübeli kadromuzla internetten içerik kaldırma işlemlerinde hizmet vermekteyiz.

[/vc_column_text][vc_tta_accordion active_section=”” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Sosyal Medyadan İçerik Kaldırma” tab_id=”sosyal-medyadan-icerik-kaldirma”][vc_column_text]Sosyal medyalar herkesin kullanımına açık olduğu için hak ihlaline sebep olan içeriklerle de sıkça karşılaşılmaktadır. Her gün binlerce kişi sosyal medya üzerinden internet içerikleri aracılığıyla saldırıya, hakarete ve özel hayatının gizliliğinin ihlaline maruz kalabilmektedir. Bunun dışında sosyal medyada telif haklarının ihlali de çok sık karşılaşılan bir sorundur. Sosyal medyadan içerik kaldırmak için hukuki yollar olduğu gibi bu sosyal medyalarla iletişime geçerek içeriğin kaldırılmasını istemek de mümkündür. Sosyal medya ortamları içeriklerle ilgili sorunları mahkemeye taşınmadan çözülmesini sağlamak için belli ilkeler çevresinde içeriklere müdahale edebilmektedir. Fakat sosyal medya ağlarının denetimi bazen istenen sonucu vermeyebilir. Böyle durumlarda sosyal medyada yer alan içeriğin kaldırılması için hukuki yollara başvurulabilir.

Twitter hak ihlali içeren içeriklerin engellenmesi için bir iç denetleme sistemine sahip bir sosyal medya aracıdır. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden, saldırganca olan, taciz içeren, hakaret içeren ve hedef gösteren içerikler için içerik kaldırmayla sonuçlanabilen etkili bir şikayet mekanizması mevcuttur. Yani Twitter’dan içerik kaldırmak için Twitter’ın şikayet sistemini kullanmak etkili bir yoldur.

Facebook dünyada en çok kullanılan sosyal medya aracı konumunda. Kullanıcının en çok olduğu yer de doğal olarak içerik kaldırma isteği de çok olmaktadır. Facebook da içerik kaldırma istekleri için iç denetim mekanizmasına sahip sosyal medya ortamlarındandır. Kullanıcılar rahatsız oldukları, hak ihlali olduğunu düşündükleri içerikleri şikayet yoluyla Facebook’a bildirebilmektedir. Bu bildirim sonucunda Facebook gerekli gördüğü takdirde içerik kaldırma yoluna gidebilmektedir.

İnstagram fotoğraf paylaşma temelinde kurulmuş bir sosyal medya ağıdır. Bu nedenle İnstagram’da içerik kaldırma isteklerinin konusu genelde özel hayatın gizliliğinin ihlali sebebiyle kaldırılmak istenen içeriklerdir. Rahatsız olunan içerikler içerik kaldırma talebi İnstagram’a bildirilerek kaldırılması sağlanabilir.

Video paylaşma üzerine kurulu olan sosyal medya ağı Youtube üzerinden yapılan hak ihlalleri genel olarak telif haklarıyla ilgilidir. Müziklerin, filmlerin ve diğer içeriklerin Youtube’a telif hakları ihlal edilerek yüklenmesi sıkça karşılaşılan bir sorundur. Youtube yönetimi telif hakları konusunda çok hassas olduğu için telif hakları sebebiyle içerik kaldırma isteklerini diğer şikayetler haricinde ayrıca almaktadır. Diğer sebeplerle Youtube’dan içerik kaldırma istekleri de bildirilebilmektedir.

Sosyal medya ağlarında şikayet ve bildirim yolları etkili olsa da kimi zaman internetten içerik kaldırma sonucu ortaya çıkmayabilir. Sosyal medya ağlarının ilkeleri ile kanunların koruduğu değerlerin farklı olduğu noktalar ortaya çıkabilir. Sosyal medya ağlarının iç denetim yollarına bildirilmesine rağmen internetten içerik kaldırma söz konusu değilse hukuki yollara başvurularak sonuç alınabilir.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Haber Sitelerinden İçerik Kaldırma” tab_id=”haber-sitelerinden-icerik-kaldirma”][vc_column_text]İnternet kullanımının çoğalması ile büyük haber ajansları dışında birçok haber sitesi de ortaya çıkmıştır. Haber siteleri daha fazla okunmak, isimlerini duyurmak için zaman zaman hukuka aykırı, kişilerin haklarını ihlal eden haberler yapabilmektedir. Sosyal medya kullanımının bu kadar arttığı bir çağda karalayıcı ya da yalan olan haberler de hızla yayılabilmektedir.

Özellikle siyasetçilerin ve ünlülerin hakkında birçok karalayıcı ya da gerçekle ilgisi olmayan habere rastlanmaktadır. Haber siteleri aracılığı ile hakkı ihlal edilen, hakkında karalayıcı veya yalan haber yapılan ya da özel hayatının gizliliği ihlal edilen kişi mahkemeye başvurarak haber kaldırılmasını sağlayabilir. Bu tarz durumlarda hızlı bir şekilde başvurulması ve kararın hızlı alınması önemlidir. Haber sitelerinden içerik kaldırmak için geç kalınması haberin sosyal medya üzerinden daha çok yayılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kaldırılması istenen haber görüldüğü anda harekete geçmek ve bir avukata başvurmak çok önemlidir. [/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=” Google İçerik Kaldırma” tab_id=”google-icerik-kaldirma”][vc_column_text]Google internetteki tüm içeriklere ulaşmayı sağlayan bir arama motorudur. Google’dan başka arama motorları olsa da en çok kullanılanı Google’dır. Google’da yapılan arama sonucunda hak ihlali içeren, özel hayatın gizliliğini ihlal eden ve hukuka aykırı içerikler karşımıza çıkabilir. Google bu konuda hassas bir politika yürüterek düşünce özgürlüğü ile hak ihlallerinin dengesini sağlamaya çalışmaktadır. Google aramalarında karşısına kaldırılmasını istediği bir içerik çıkan kişi internetten içerik kaldırma talebiyle Google’a bildirimde bulunabilir. Google kendisine internetten içerik kaldırma talebiyle bildirilen içerikleri inceleyerek hak ihlali tespit ettiklerini kaldırmaktadır. Google’ın internetten içerik kaldırma kararı vermediği içerikler için de mahkeme yoluna gidilebilir.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Gerçekleştirilir?

İnternetten içerik kaldırmak için iki farklı yol izlenebilir. Duruma göre hangi yola başvurmanın daha avantajlı olduğu bilişim hukukunda deneyimli avukatlara danışarak kararlaştırılabilir. Bu yollardan birisi içerik ve yer sağlayıcısı aracılığıyla, diğeri mahkeme aracılığıyla gerçekleşir.

Hak ihlaline yol açtığı iddiasıyla internette yer alan bir içerik için internetten içerik kaldırma talebi olan gerçek ya da tüzel kişiler içerik sağlayıcısına, ona ulaşamıyorsa yer sağlayıcısına başvurarak uyarıda bulunabilir. İçerik ve yer sağlayıcısı 24 saat içerisinde internetten içerik kaldırma talebini cevaplandırmalıdır. Yer sağlayıcı ve içerik sağlayıcı terimlerini bir örnekle açıklamak gerekirse; Facebook adlı sosyal medya ağı yer sağlayıcısıyken, içerik üreten Facebook üyeleri içerik sağlayıcısıdır. Buna göre kendisine karşı Facebook üzerinden hakaret suçu işlenen kişi öncelikle hakaret içeriğini paylaşan kişiye ona ulaşamıyorsa içeriğin paylaşıldığı sosyal medya ağına, yani Facebook’a ulaşarak içierik kaldırma isteğini bildirmelidir.

Hak ihlaline yol açtığı iddiasıyla internetten içerik kaldırmak isteyen gerçek ya da tüzel kişiler içerik ya da yer sağlayıcısına başvurmadan doğrudan internetten içerik kaldırma talebiyle sulh ceza hakimine de başvurabilir. Sulh ceza hakimi gerekli gördüğü durumda erişimin engellenmesi kararını vererek hak ihlaline uğrayan kişinin mağduriyetine engel olur. [/vc_column_text][vc_tta_accordion active_section=”” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Yargı Yoluyla İçerik Kaldırma” tab_id=”yargi-yolu-ile-icerik-kaldirma”][vc_column_text]İnternetten içerik kaldırmanın bir yolu da hakime başvurmaktır. İnternet içerikleri sebebiyle hak ihlaline uğradığını iddia eden kişi sulh ceza hakimine başvurarak internetten içerik kaldırma talebini iletebilir. Hakim hak ihlali olduğunu tespit ederse internetten içerik kaldırmaya karar verir. Hakim gerekli olmadıkça internet sitesinin tüm yayınına erişimi engellemez. Hak ihlali ancak tüm sitenin erişimi engellenerek durdurulabilecekse hakim tüm siteye erişimin engellenmesine karar verebilir. Hakim kendisine internetten içerik kaldırma yönünde yapılan başvuruları duruşma yapmadan 24 saat içinde kararını açıklar. Hakim bu engelleme kararını Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirir. Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilen karar en geç 24 saat içinde erişim sağlayıcı tarafından uygulanır, yani internetten içerik kaldırma gerçekleşir. Hakimin internetten içerik kaldırma kararını uygulamayan kişi hakkında adli para cezası uygulanır.

Eğer internet içeriğinin özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği iddiası varsa doğrudan internetten içerik kaldırma talebiyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvuruluabilir. İnternetten içerik kaldırma başvurusu için gerekli belgeler şöyledir;

  • Özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriğin tam adresi (URL)
  • Kimlik bilgilerini ispatlayacak belgeler
  • Hakkın nasıl ihlal edildiğini gösteren açıklama

Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu Başkanı bu talep üzerine engelleme kararını Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne iletir. Bunun üzerine erişim sağlayıcı 24 saat içinde içeriği engeller. Özel hayatın gizliliğinin ihlali sebebiyle talepte bulunan kişi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvurusundan itibaren 24 saat içinde talebini sulh ceza hakimine sunar. Hakim 48 saat içinde talebi karara bağlar. Aksi takdirde engelleme kendiliğinden kalkar.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Online İtibar Yönetimi ve İnternetten İçerik Kaldırma” tab_id=”online-ihbar-yontemi-ve-internetten-icerik-kaldirma”][vc_column_text]Online itibar yönetimi, kurum ve kişilerin dışardan görünüşünün olumlu olması amacıyla yapılmaktadır. İtibar yönetiminin yöntemi kurum ve kişiler hakkında internette yer alan olumsuz içerikler için internetten içerik kaldırma işlemlerinin uygulanmasıdır. İtibar yönetimine genelde şirketler, tüccarlar veya toplum içerisinde göz önünde olan insanlar başvurmaktadır. Hukuk büroları bu konuda hizmet sunmaktadır.

Günümüzde insanlar bir şirketle ya da kişi ile kuracağı ilişkilerden önce bunların ismini arama motorlarında aratarak izlenim sahibi olmaya çalışmaktadır. Arama sonucunda çıkacak olumsuz içerikler söz konusu şirketi veya kişiyi zarara sokabilir, sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Bu aşamada itibarın zedelenmesini engellemek için gerek içerik sağlayıcılarıyla iletişim kurarak, gerek hukuki yollar kullanılarak itibar yönetimi yapılarak zararlar engellenebilir.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Unutulma Hakkı

İnternet üzerinden yaptığımız işlemler, verdiğimiz bilgiler ve ürettiğimiz içerikler bir süre kayıt altında tutulmaktadır. Bu durum bireyin baskı altında kalmasına, geçmişte internet üzerinden yaptığı hareketlerin bir gün karşısına çıkacağı veya başkalarıyla paylaşılacağı korkusu duymasına sebep olmaktadır. İşte bireyin hayatını özgür bir biçimde sürdürebilmesi için unutulma hakkı kavramı ortaya çıkmıştır.

Unutulma hakkı bireyin internetteki izlerinin, geçmişte internette yaptığı işlemlerin kayıtlarının silinmesine hakkı olduğunu ifade eder. Unutulma hakkı; özel hayatın gizliliği, insan onuru ve haberleşme ve ifade özgürlüğüne dayanan bir haktır. Şu anda unutulma hakkı ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmamakla birlikte Anayasa’daki ilkelere dayanılarak ve yargıtay kararları gözönünde tutularak unutulma hakkı kullanılabilmektedir. Avrupa’da da sık sık gündeme gelen bir konu olup yakın zamanlarda yasal statüsüne kavuşması beklenmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Zamanaşımı Süresi

İnternetten içerik kaldırma için belirli bir zamanaşımı süresi bulunmamakla beraber erken davranılması hak ihlaline uğrayan kişi açısından faydalıdır. Gecikmiş internetten içerik kaldırma talepleri engellenmesi zor sonuçlar doğurabilmektedir.

Özel hayatın gizliliğinin ihlali sebebiyle Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu’na yapılan internetten içerik kaldırma talebinden itibaren 48 saat içerisinde sulh ceza hakimine başvurulmalıdır. Aksi takdirde engelleme ortadan kaldırılacaktır.

Görevli ve Yetkili Mahkeme

İnternetten içerik kaldırma talepleri içerik ve yer sağlayıcısına yapılabileceği gibi sulh ceza hakimine de yapılabilir. İnternetten içerik kaldırma taleplerinde görevli olan hakim sulh ceza hakimidir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Leave a comment



Bize Yazın

İletişim Adresimiz

logo-beyaz

Copyright 2020 bilalcelik.av.tr © Tüm Hakları Saklıdır.

Avukata Sor