Karantina Kararına Uymayanlar Ceza Alır mı?

Bugün dünya gündeminde olan corona virüsü için alınan tedbirlere uyulmaması durumunda oluşacak hukuki ve cazai yaptırımları size aktaracağım .

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılan korona virüsü olarak bilinen salgın hastalık ülkemizde de görülmeye başlanmıştır.

Korona virüsüne karşılık henüz kesin tedavi yöntemi bulunamamış olsa da ülkece alınabilecek önlemlerle riski en aza indirebilmemiz mümkündür.

Korona virüsünün görülmesiyle birlikte toplumumuzda panik ortamı oluşmuştur.
Devlet tarafından alınan önlemler ve tedbirlere biz vatandaşlar olarak uymak zorundayız . Peki bu önlemlere uyulmaması durumunda ne gibi yaptırımlarla karşılaşılır ?

Yaşanan bu süreçte korona virüsü gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi ve toplum olarak en az etkilenecek şekilde yaşamımızı sürdürmemiz için kanunumuz yasal düzenlemeler meydana getirmiştir. (40 sn)

Öncelikle TÜRK ceza kanununda ‘Kamu Sağlığına Karşı İşlenen Suçlar’ başlığı altında ‘Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma’ hükmü düzenlenmiştir.

Türk Ceza Kanunu 195’teki bu düzenlemeye göre bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi ile ilgili 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir.

İlgili bu madde gereği devlet tarafından korona virüsüne karşı alınan önlemlere riayet etmeyen kimseler aynı zamanda suç işlemiş olacaklardır.

Ayrıca korona virüsü taşıdığını bilen kişinin bu hastalığı bilerek yayması da durumun içeriğine göre yaralama veya öldürme suçu ya da en azından bunlara teşebbüs olarak değerlendirilebilir. (45 sn)

Korona virüsünün yayılması dışında bu süreçte halka yönelik yapılan korku ve panik oluşturma gayesi barındıran paylaşımlar da suç teşkil eder.

Twitter, facebook, instagram ve whatsapp üzerinden yapılan paylaşımlarda verilen yanlış bilgiler, korkutma amacı güden senaryolar da halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit kapsamında değerlendirilir ve Türk Ceza Kanunumuzda ağır yaptırımları vardır.

Yapılan bu paylaşımlarda halkın endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut bütünlüğüne ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişilere 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecektir. (40 sn)

Devlet tarafından alınacak önlemlerle birlikte herkesin kendi tedbirini de almasıyla birlikte virüsün yayılma şiddeti en aza inecektir. Tüm bu durumlarla birlikte provokatörlere fırsat vermemek adına bilinçli olmalı, yayınlanan yanlış bilgilere itibar etmemeli ve bu yalan yanlış olan bilgileri teyit etmeden yaymamalıyız.

Gerek gündelik hayatta gerekse de sosyal medyada meydana getirilen bu tür yanlışların hukuki anlamda bir yaptırımı olduğu bilmeli ve bu yönde hareket etmemiz gerekmektedir. (35 sn)

Sağlıklı bir yaşam için hukuka uygun yaşamak ve kurallara riayet etmek toplumsal bir görev mecburiyet haline gelmiştir.

Sağlıklı ve kurallara uyumlu kalınız .

Bize Yazın

İletişim Adresimiz

logo-beyaz

Copyright 2020 bilalcelik.av.tr © Tüm Hakları Saklıdır.