Related Posts
4 Comments

[…] işlenebilen bir suç olmalı. Suç kasten adam yaralama yani bilerek ve istenerek işlenmemiş […]

N**** Ö****

Merhaba. 16 yaşında bir yiğenim var ve 3 ay önce kendisine dayak atan bir kişiyi 8 yerinden bıçakla yaraladı. Mağdur şahıs 1 ay kadar hastanede yattıktan sonra tamamen iyileşti. Yiğenimin yanındaki bir çocuk da tanıklık yaparak suçu, dayak yediği den dolayı işlediğini belirterek yiğenimin lehine tanıklık yaptı. Yiğenim 3 aydır ceza evinde ve en son mahkemesinde mahkeme davayı ağır ceza mahkemesine havale etti. Acaba çocuk ne kadar ceza alır?

farahhukuk

Merhaba, olayın öncesi veya dosyanın içeriği hakkında bilgi sahibi olmamamızdan dolayı genel olarak bilgi verecek olursak, kişinin kendisine yapılan saldırılara karşı meşru müdafaa hakkı bulunmaktadır. Ama bu meşru müdafaanın o an gerçekleşmesinin yanında ölçülü de olması gerekmektedir. Olayda böyle bir ölçü olduğu görülmemektedir. Bu bakımdan meşru müdafaa yoluna gidilmeyecektir. Davanın asliye ceza mahkemesindeyken ağır ceza mahkemesine gönderilmesinin anlamı ise şudur: Dava insan yaralama suçu kapsamında değil insan öldürmeye teşebbüs kapsamında değerlendirilmeye alınması gerektiği için asliye ceza mahkemesi kendini yetkisiz görüp dosyayı ağır ceza mahkemesine göndermiştir. Ağır ceza mahkemesi buradan sonra detaylı incelemeyi yapıp yaralama veya insan öldürmeye teşebbüs kapsamında bir değerlendirme yapabilecektir. Ayrıca olayda yeğeninizin yaş küçüklüğü durumu da mahkemece dikkate alınacak ve görüşülecektir.

Eyup sahin

Slm emniyet mensubuyum 2012 ocak ayında görevli olduğum halde aranan bir şahsi kovalamaca esnasında şahsın bıçakla mukavemet etmesi neticesinde şahsi beylik tabancamla ayağından vurdum.sahsin ayağından çıkan yorgun mermi 50 m uzakta bir kız çocuğunun kasigina isabet etti.kiz çocuğu bir gece müşahade de kaldı ve taburcu oldu.acilan davada şahsi yaralamaktan 10 ay kız cocugunun yaralanmasından 7 ay 15 gün hapis cezası aldım ve hagb alıp dosya kapandı.2014 yılında alt kat komsumla münakaşa yaşadık ve acılan dava sonucunda basit yaralamaktan 2 bin lira ve tehditten 3 ay hapis cezası aldım.adli para cezası kesin karar olup tehdit konusu itiraza tabi.basit yaralamaktan ceza aldığım için mahkeme ilgili ihbarda bulundu.hagb aldığım mahkeme son savunmamı almadan giyabimda karar verdi ve dosya istinafa gitmesi gerekirken yargıtaya gitti.yargitay 1 sonra 2017 yılında hakkımda yerel mahkemeye ceza artırım karari vererek geri gonderdi.sormak istediğim soru zaman aşımı ne kadar.hagb süresi zaman asimini kesermi

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Call Now ButtonDanışma Hattı