Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır?

Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır? sorusu genellikle uzun süredir boşanmış çiftlerin giderlerin artması ve ekonomik durumların değişimi ile ortaya çıkan durumlarda araştırılan bir konudur.

Nafaka Nedir?

Nafaka artırım davasının ne olduğunu, hangi hallerde açılabileceğini, nafaka artırımının mümkün olup olmadığını açıklamadan önce nafakanın ne olduğundan bahsetmek yararlı olacaktır. Nafaka nedir? sorusunu cevaplayacak olursak, hakim tarafından boşanma sürecinde ve sonrasında tarafların ve varsa çocukların maddi olarak mağdur duruma düşmemeleri için takdir ettiği, yükümlü olan tarafın diğer tarafa ödeyeceği bir meblağ nafaka olarak isimlendirilmektedir. Nafaka çeşitlerini Tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası olarak sınıflandırabiliriz. Ayrıntılı Bilgi için..

Tedbir nafakası

Boşanma davası süreci devam ederken tarafların ve çocukların zaten manevi olarak zarar görülmeye müsait ve hassas bir dönem olan bu dönemde maddi olarak da mağdur olmalarını engellemek amacıyla takdir edilen nafaka türüdür. Tedbir nafakası boşanma davası sürecinde söz konusudur. Boşanma sürecinde hakim tarafından re’sen takdir edilmesi mümkün olan bu tedbir nafakası, boşanma sonrasında yerini iştirak ve yoksulluk nafakasına bırakmaktadır. Ayrıntılı Bilgi için..

İştirak Nafakası

Ebeveynler, çocuklarının bakım giderlerini karşılamakla yükümlüdürler. Boşanma gerçekleşip çocukların velayeti taraflardan birine verildiğinde diğer tarafın çocuklara yönelik boşanma sonrası bakım yükümlülüğü hala devam etmektedir.İştirak nafakası, velayet kendisine verilmeyen tarafın, çocukların bakım ve eğitim giderlerine yönelik ödemesi için takdir edilen nafaka türüdür. Ayrıntılı Bilgi için..

Yoksulluk Nafakası

Boşanma sonucu bir taraf yoksulluğa düşecek ise bu mağduriyeti engellemek adına diğer taraftan talep edilecek nafaka türü ise yoksulluk nafakasıdır.

Nafakalar, ödeyecek tarafın sosyal ve ekonomik durumu göz önünde bulundurularak hakim tarafından takdir edilmektedir. Ayrıntılı Bilgi için..

Nafaka çeşitleri hakkında detaylı bilgi için Nafaka Çeşitleri ve Koşulları konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Nafaka Artırımı Nedir?

Nafakanın tanımından, boşanma sürecinde ve boşanma sonrasında nafaka çeşitlerinden, tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakasından bahsettik. Peki bu nafakalar sabit midir? Nafaka artırımı, nafakanın azaltılması, nafakanın kaldırılması mümkün müdür? Nafaka artırımı nasıl talep edilmektedir? Nafaka artırım davası nasıl açılmaktadır?

Kişilerin sosyal ve ekonomik durumları sürekli sabit kalmadığından ve zaman içerisinde değişiklik gösterdiğinden ayrıca belirlenmiş nafaka değeri zaman içerisinde enflasyona bağlı olarak değişebileceğinden nafaka artırımı gündeme gelebilmektedir. Peki nafaka artırımı nasıl talep edilmelidir?

Örneğin iştirak nafakası durumunda küçük bir çocuğun gideriyle eğitim çağında olan bir çocuğun giderleri bir olmamaktadır.  Yoksulluk nafakasında ise nafaka enflasyona göre değişecek şekilde düzenlenmemiş ise enflasyon sonucu paranın değerini kaybetmesiyle nafaka, miktar olarak yetersiz kalabilmektedir. Bu durumlarda nafaka artırımı gerekmektedir.

Ayrıca nafaka borçlusunun ekonomik durumu iyileşirken, nafaka alacaklısının maddi durumunun kötüleşmesi durumunda da nafaka artırımına başvurulması söz konusu olabilmektedir.

Nafaka Artırım Davası Açma Koşulları (Nafaka artırım davası nasıl açılır?)

Nafaka artırım davası buna yönelik bir ihtiyaç baş göstermesi halinde merak edilen bir husus olmaktadır. Peki nafaka artırım davası nasıl açılır? Nafaka hükmü, boşanma sürecinde ve boşanma sonrasında çiftleri etkileyen ve mahkeme tarafından verilmiş bir hükümdür. Nafaka artırımı, nafaka azaltılması ve nafaka kaldırılması talepleri ile mahkemeye başvurmak suretiyle yapılmaktadır. Nafaka artırım davası nedir? Nafaka artırım davası nasıl açılır? Nafaka artırım davası hangi durumlarda açılır?

Nafaka artırım davasının hangi hallerde açılabileceğini inceleyelim. Nafaka alacaklısı tarafından, ekonomik koşulların değiştiğinin öne sürülmesi,

Nafaka borçlusunun  sosyal ve ekonomik durumu iyileşirken, alacaklının kötüleşmesi,

İştirak nafakası söz konusuysa çocukların giderlerinin artması,

Hakkaniyet gereği nafakanın artırılması gerekmesi gibi davacı tarafından gösterilecek haklı gerekçeler ve bu gerekçelerin delillendirilmesi ile nafaka artırım davası açılabilmektedir.

Nafaka artırım davası görülürken hakim tarafından tarafların sosyal ve ekonomik durumları göz önünde bulundurulacak ileri sürülen gerekçelerin nafaka artırımı gerektirip gerektirmediğine karar verilecek, nafaka artırımı gerekli görülüyorsa, nafaka borçlusunun mali durumuna ve hakkaniyetin gerekli gördüğü ölçüde nafaka artırımı kararlaştırılacaktır. Nafaka artırım davası sonucunda nafaka artırımı gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar verilecektir. Bir başka deyişle nafaka artırımı, nafaka artırım davası yoluyla talep edilmektedir.

Nafaka Artış Oranının Hesaplanması

Nafaka artırım davası ile nafaka artırımı talep edileceğini belirttik. Peki nafaka artış miktarı ve nafaka artış oranı neye göre belirlenmektedir? Nafaka artırım davası sonunda hükmedilen nafaka artış miktarı ne olmaktadır? Nafaka alacaklısı taraf, nafakaya hükmedilme sürecinde mahkemeden ilerleyen zaman içerisinde artış oranı belirlemesini isteyebilmektedir. Bu durumda mahkemeler Türkiye İstatistik Kurumu’nca açıklanan Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre artış oranını belirleyecektir. Nafaka artırım davası sonrası artışa karar verilmesi durumunda da mahkeme, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak hakkaniyet gereği bir artış miktarı takdir etmektedir. Nafaka artırım davası sonrasında belirlenecek nafaka artış miktarı ve nafaka artış oranı bu şartlar göz önünde bulundurularak belirlenecektir.

Nafaka Artırım Davasının Açılabilmesi İçin Ne Kadar Süre Geçmesi Gerekir?

Nafaka artırım davası açılabilmesi için geçmesi gereken belirli bir süre yoktur. Tarafların sosyal ve ekonomik durumlarının değişmesi ve nafaka artırımının gerekli hale gelmesi herhangi bir zaman geçmesi sonucu olmamaktadır. Nafaka artırım davası açılabilmesi de bu sebeple bir süreye bağlı kılınmamıştır. Nafaka artırımı herhangi bir zamanda ihtiyaçların değişmesiyle gerekli hale gelebilir. Nafaka alacaklısı, nafaka artırımı talep edebilir.

Nafaka Artırım Davası Ne Kadar Sürer?

Bir nafaka artırım davası açılması halinde nafaka artırım davası ne kadar sürer, nafaka artırım davası ne zaman sonuçlanır? şeklinde sorular akıllara gelmektedir. Nafaka artırım davası ne kadar sürer diye düşündüğümüzde şunu belirtmekte fayda vardır ki mahkemenin iş yükü ve nafaka artırımı talebine ilişkin somut olayın durumu, tanık ve bilirkişi gerekip gerekmeyeceği gibi birçok etken nafaka artırım davasını etkilemektedir. Nafaka artırım davası ne kadar sürer sorusunun cevabı olarak da net bir şey söylenememekte olup değişkenlik göstermektedir.

Nafaka Artırım Davası Zamanaşımı Süresi

Nafaka artırım davasında zaman aşımı mevcut değildir. Tarafların sosyal ve ekonomik koşulları zamanla değişebilmekte ve sabit kalmamaktadır. Nafaka artırım davasıyla nafaka artırımının talep edilebilmesi de bu sebebe dayanmaktadır. Bu nedenle tarafların ekonomik durumlarında meydana gelen değişiklik hakkaniyet ilkesi de göz önünde bulundurulduğunda nafaka miktarında artırıma gitmeyi gerektiriyorsa nafaka artırım davası sonucunda nafaka artırımına karar verilir.

Nafaka Artırım Davası Görevli Ve Yetkili Mahkeme (Nafaka Artırım Davası Nerede Açılır?)

Nafaka artırım davası hususunda akıllara takılan bir soru da “Nafaka artırım davası nerede açılır?” sorusudur. Peki nafaka artırım davası nerede açılır?, görevli ve yetkili mahkemeler hangi mahkemelerdir? Nafaka artırım davası için görevli ve yetkili mahkeme, nafaka alacaklısının yerleşim yerinde bulunan Aile Mahkemesidir.

Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkili olduğu Medeni Kanun’da belirtilmiştir. Nafaka artırımı istemine yönelik nafaka artırım davası talepleri için de görevli ve yetkili mahkeme bu şekildedir.

Leave a commentS.A

2 sene Önce

18 yaşındayım, annemle babamın mahkemesi 2002’de sonuçlanmış ve babamın aylık 250 TL nafaka ödemesi kararlaştırılmış. Fakat şu ana dek hiçbir ödeme yapmadı. Bu konuda ne yapabiliriz?

farahhukuk

2 sene Önce

İyi günler. Nafaka ödemeyenlerin cezası 3 ay hapis cezasıdır. Bu hapis cezasının kalkması için ise nafaka borcunu ödemesi gerekmektedir. Şayet nafakasını alamayan ihtiyaç sahibi , mahkemeye başvurması yeterli olacaktır. Bu durumdan sonra yasa gereği nafaka vermesi gereken kişi uyarı alır ve 7 gün süre verilir. Bu süre zarfında yine ödemesini yapmazsa hapis cezasına çarptırılır.

Bize Yazın

İletişim Adresimiz

logo-beyaz

Copyright 2020 bilalcelik.av.tr © Tüm Hakları Saklıdır.

Avukata Sor