Nafaka İndirimi Davası Nasıl Açılır?

Nafaka İndirimi Davası Nasıl Açılır?  sorusu sıkça karşılaşılan bir problemdir.Nafaka hususu boşanan çiftler arasında merak edilen birçok soruyu gündeme getirmektedir. Nafaka miktarına hükmedildikten sonra, nafaka miktarını düşürme mümkün müdür? nafaka indirim davası nasıl açılır? Nafaka azaltma talebi için nereye başvurulur gibi sorular gündeme gelmektedir. Bunlar ve diğer sorulara cevap vermeden önce nafakanın ne olduğu hakkında genel bir bilgi vererek başlayalım.

Nafaka Nedir?

Yazımıza nafaka kavramını açıklayarak başlayalım. Boşanmada nafaka hususu boşanma sürecindeki çiftler tarafından merak edilmektedir. Peki boşanmada nafaka nedir? Hangi şartlarda nafaka talep edilebilir? Nafaka, hakim tarafından boşanma sürecinde ve sonrasında tarafların ve varsa çocukların maddi olarak mağdur duruma düşmemeleri için takdir ettiği, yükümlü olan tarafın diğer tarafa ödeyeceği bir meblağdır. Nafaka çeşitlerini Tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası olarak sınıflandırabiliriz.

Tedbir nafakası: Boşanma davası süreci devam ederken tarafların ve çocukların zaten manevi olarak zarar görülmeye müsait ve hassas bir dönem olan bu dönemde maddi olarak da mağdur olmalarını engellemek amacıyla takdir edilen nafaka türüdür.

İştirak Nafakası: Ebeveynler, çocuklarının bakım giderlerini karşılamakla yükümlüdürler. Boşanma gerçekleşip çocukların velayeti taraflardan birine verildiğinde diğer tarafın çocuklara yönelik bakım yükümlülüğü hala devam etmektedir.İştirak nafakası, velayet kendisine verilmeyen tarafın, çocukların bakım ve eğitim giderlerine yönelik ödemesi için takdir edilen nafaka türüdür.

Yoksulluk Nafakası: Boşanma sonucu bir taraf yoksulluğa düşecek ise bu mağduriyeti engellemek adına diğer taraftan talep edilecek nafaka türü ise yoksulluk nafakasıdır.

Nafakalar, ödeyecek tarafın sosyal ve ekonomik durumu göz önünde bulundurularak hakim tarafından takdir edilmektedir.

Nafaka çeşitleri ve koşulları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Nafaka Nedir? Çeşitleri ve Koşullar konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Nafaka İndirimi Nedir?

Kişilerin sosyal ve ekonomik durumları sürekli sabit kalmadığından ve zaman içerisinde değişiklik gösterdiğinden nafaka çeşidine göre karşı tarafın o nafakaya olan ihtiyacının azalmasıyla nafaka indirimi, nafaka miktarını düşürme gündeme gelebilmektedir. Nafakaya hükmedilmesi mahkeme kararı ile olduğundan nafaka artırımı, nafakanın azaltılması, nafakanın kaldırılması gibi işlemler de ancak mahkeme kararı ile olmaktadır. Bu sebeple ödediğiniz nafaka miktarını düşürmek istiyorsanız nafaka indirimi talebiyle nafaka indirimi davası açmalısınız.

Nafaka borçlusunun ekonomik durumu kötüleşirken, nafaka alacaklısının maddi durumunun iyileşmesi durumunda nafaka indirimine başvurulması gerekli hale gelmektedir. Nafaka alacaklısının nafakaya ihtiyacı azalmış ise nafaka indirimi gündeme gelebilmektedir. Nafaka indirimi hakkında genel olarak bilgilendirme yaptık. Nafaka indirim işleminin nafaka indirimi davası açmak suretiyle bir mahkeme kararıyla olacağını belirttik. Peki nafaka indirimi davası nasıl açılır? Nafaka indirimi davası açma koşulları nelerdir?

Nafaka İndirimi Davası Açma Koşulları

Nafaka indirimi talebinde bulunmanın nafaka indirimi davası suretiyle olacağını belirtmiştik. Şimdi ise nafaka indirimi davası açma koşullarını inceleyelim:

  • Nafaka borçlusu tarafından, ekonomik koşulların değiştiğinin öne sürülmesi,
  • Nafaka borçlusunun  sosyal ve ekonomik durumu kötüleşirken, nafaka alacaklısının durumunun iyileşmesiyle nafaka indiriminin gerekli olması
  • İştirak nafakası söz konusuysa çocukların giderlerinin azalması,
  • Hakkaniyet gereği nafakanın azaltılması gerekmesi yahut nafaka alacaklısının nafaka hakkını kötüye kullanarak ihtiyacından fazla nafaka alıyor olması gibi davacı tarafından gösterilecek haklı gerekçeler ve bu gerekçelerin delillendirilmesi ile nafaka indirimi davası açılabilmektedir.

Hakim tarafından tarafların sosyal ve ekonomik durumları göz önünde bulundurulacak ileri sürülen gerekçelerin nafaka miktarının düşürülmesini gerekli kılıp kılmayacağına karar verilecek, nafaka azaltılması gerekli görülüyorsa, nafaka borçlusunun ve alacaklısının mali durumuna bakılarak hakkaniyetin gerekli gördüğü ölçüde nafaka indirimine karar verilecektir.

Nafaka İndirim Oran Nasıl Hesaplanır?

Nafaka indirimi davası sonrası nafaka miktarında indirime karar verilmesi durumunda da mahkeme, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak hakkaniyet gereği bir indirim miktarı takdir etmek suretiyle nafaka indirimi talebine karşılık vermektedir. Bahsedilen nafakada indirim miktarı, nafaka borçlusu ve nafaka alacaklısının mali durumları, nafaka borçlusunun ödeyebilme gücü, nafaka alacaklısının ise ihtiyacı doğrultusunda belirlenmektedir. Hakim, nafaka indirim miktarının belirlenmesinde hakkaniyet ilkelerini de göz önünde bulundurur.

Nafaka İndirimi Davasında Süreler

Nafaka indirimi davası açılabilmesi için geçmesi gereken belirli bir süre yoktur. Tarafların sosyal ve ekonomik durumlarının değişmesi ve nafaka indiriminin gerekli hale gelmesi bunun sonucunda da nafaka indirimi talebinde bulunulması suretiyle nafaka indirimi davası açılmakta, nafaka indirimi talebi, herhangi bir zaman geçmesi sonucu olmamaktadır. Açıklamış olduğumuz üzere tarafların ekonomik durumları sabit kalmadığından nafaka miktarları da sabit kalmayıp artırıma, indirime gidilmesi, durum gerektiriyorsa tamamen kaldırılması söz konusu olmaktadır. Nafaka indirimi davası gerekli olan her zamanda açılabilmektedir.

Nafaka İndirimi Davası Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Nafaka indirimi taleplerinin nafaka indirimi davası açmak suretiyle mahkeme kararıyla yapılacağını belirtmiştik. Peki nafakanın azaltılması davası hangi mahkemede açılır?

Nafaka indirimi davaları için görevli ve yetkili mahkeme, nafaka alacaklısının yerleşim yerinde bulunan Aile Mahkemesi’dir.

Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkili olduğu Medeni Kanun’da belirtilmiştir.

Leave a commentBize Yazın

İletişim Adresimiz

logo-beyaz

Copyright 2020 bilalcelik.av.tr © Tüm Hakları Saklıdır.

Avukata Sor