Nafaka Ödenmemesi Halinde Şikayet ve Hapis Cezası

Nafaka Ödenmemesi Halinde Şikayet ve Hapis Cezası hakkında bilinmesi gerekenler İcra İflas kanunu ve Medeni Kanunda açıkça belirtilmiştir.

Nafaka Ödenmezse Ne Olur?

Boşanmada nafaka hükmedilmiş ve bu nafakanın ödemesi gerçekleştirilmemiş ise ne yapılmalı, hangi yollara başvurulmalıdır? Nafaka ödenmezse ne olur? Eski eşim nafakayı ödemiyor ne yapmalıyım? Nafaka ödenmemesi halinde nereye başvurulur? gibi sorularla karşılaşmaktayız. Boşanmada nafaka hususunda nafaka borçlusunun ödemesi hakimce takdir olunmuş belli bir nafaka bedeli bulunmaktadır. Peki ya nafaka yükümlüsü, nafakayı ödemezse ne olur? Nafaka yükümlüsünün nafakayı ödememesi durumunda ne olacağı İcra İflas Kanununda belirtilmiştir. İcra İflas Kanunu, nafaka hükümlüsünün, hükmolunan nafakayı ödememesi halinde 3 ay tazyik hapsi öngörmüştür. Hükmolunan nafakayı ödemekle yükümlü olan kişi, nafakayı ödemeyip üç aylık hapis cezasına çarptırılması durumunda, ödemesi halinde ceza ortadan kalkmaktadır. Bu kişi aynı zamanda, hapis cezası uygulanmakta iken de ödemesi gereken nafakayı ödeyerek hapisten tahliye olabilmektedir. Şu da unutulmamalıdır ki bu hapis cezası nafaka borcunun yerine geçmemekte olup hapis cezasıyla değil ancak bu borcun ödenmesiyle ortadan kalkmaktadır. Bu yazımızda nafaka ödemeyen yükümlünün nasıl şikayet edileceğini, şikayet sonrası sürecin nasıl işleyeceğini ve nafaka ödenmezse karşılaşılacak yaptırımların neler olduğunu inceleyeceğiz. Nafaka alacağınızın ödenmemesi hususunda problem yaşıyorsanız Farah Hukuk avukatlarından yardım alabilirsiniz.

Nafaka Ödememe Cezası Nedir?

Nafaka ödememenin cezası nedir? Nafaka ödemeyen yükümlü ne gibi yaptırımlarla karşılaşır? Nafaka ödenmezse ne olur? Nafaka ödememe cezası borcun ödenmesine teşvik ve ödemekten kaçınmaktan caydırmak amacıyla aşağıdaki gibi belirlenmiştir. İcra İflas Kanunu, nafaka ödememe cezasına ilişkin olarak nafaka yükümlüsünün, hükmolunan nafakayı ödememesi halinde  3 ay tazyik hapsi öngörmüştür. Hükmolunan nafakayı ödemekle yükümlü olan kişi, nafakayı ödemeyip üç aylık hapis cezasına çarptırılması durumunda, ödemesi halinde ceza ortadan kalkmaktadır. Bu kişi aynı zamanda, hapis cezası uygulanmakta iken de ödemesi gereken nafakayı ödeyerek hapisten tahliye olabilmektedir. Şu da unutulmamalıdır ki bu hapis cezası nafaka borcunun yerine geçmemekte olup hapis cezasıyla değil ancak bu borcun ödenmesiyle ortadan kalkmaktadır.

Nafaka Ödenmezse Nereye Şikayet Edilir?

Nafaka ödemeyen kişinin cezai yaptırıma tabi olduğunu belirttik. Bu cezaya yönelik kovuşturma şikayete bağlı bir kovuşturmadır. Peki nafakayı ödemeyen nafaka yükümlüsü nereye şikayet edilir? Nafaka yükümlüsüne yönelik cezai yaptırım yoluna nasıl gidilir? Nafaka ödenmezse sonuçları ne olur?

Yukarıda nafaka ödenmezse ne olur? ve nafaka ödememenin cezası nedir? başlıklarında bahsettiğimiz üzere nafaka ödenmemesi halinde ne olacağı İcra İflas Kanununda belirtilmiştir. İcra İflas Kanunu, nafaka yükümlüsünün, hükmolunan nafakayı ödememesi halinde  3 ay tazyik hapsi öngörmüştür. Hükmolunan nafakayı ödemekle yükümlü olan kişi, nafakayı ödemeyip üç aylık hapis cezasına çarptırılması durumunda, ödemesi halinde ceza ortadan kalkmaktadır. Şikayet mercii ise İcra Ceza Mahkemesidir.

İcra Ceza Mahkemesine Nasıl Şikayet Edilir?

Nafaka ödenmemesi durumunda karşılaşılacak yaptırımlardan bahsettik ve şikayet merciinin İcra Ceza Mahkemesi olduğunu belirttik. Peki İcra Ceza Mahkemesine şikayet nasıl edilir? İcra Ceza Mahkemesi’ne şikayetten sonra süreç nasıl işleyecektir. Şunu belirtmeliyiz ki şikayet, icra ceza mahkemesinin yetkisine giren suçlar açısından bir kovuşturma şartıdır ve icra-iflasa ilişkin suçlar uzlaşmaya tabi olduğundan taraflar arasına uzlaştırmaya gidilmeli sonra yargılama yapılmalıdır.

Nafaka ödenmemesi halinde nereye şikayet edilebileceğini ve ödemeyen tarafın ne gibi yaptırımlarla karşılaşacağını açıkladık. Diğer bir husus da nafaka ödenmemesi halinde nasıl şikayet edileceğidir. Nafaka ödenmezse nasıl şikayet edilir? Öncelikle şunu belirtelim ki şikayet, İcra Ceza Mahkemesi’ne bir şikayet dilekçesi ile yapılabilir. Sonraki aşamada mahkeme bir duruşma günü belirler ve duruşma günü belirledikten sonra iki taraf belirlenen gün ve saatte icra ceza mahkemesine gelmeli veya avukat göndermelidir. Şikayetçinin veya avukatının katılımının olmaması halinde şikayet hakkı düşer. Bu şikayet ve uzlaşının olmaması halinde yargılama sonucunda İcra iflas kanunu hükümlerine göre kanunda belirtilmiş hapis cezasına icra ceza mahkemesi tarafından karar verilebilir. Dava sürecinde şikayet eden taraf davadan feragat eder veya borçlu borcu öderse dava ve bütün neticeleriyle beraber ceza düşer.

Geçmişe Dönük Nafaka Nasıl Tahsil Edilir?

Nafaka borçlusunun nafaka borcunu ödememesi halinde nafaka alacaklısının İcra Ceza Mahkemesi’ne şikayet hakkının olduğunu ve bunun sonucunda uzlaşı olmazsa borcunu ödemeyen nafaka yükümlüsüne cezai yaptırım uygulanacağını belirttik. Ancak nafaka ödenmeme durumunda şikayet halinde uygulanacak cezai yaptırım borcun yerine geçmemekte borçlu borcunu ödemiş olmamakta idi. Peki nafaka borcunu ödememiş alacaklıyı şikayetin yanısıra geçmişe dönük bu borçların tahsili nasıl mümkün olmaktadır? Nafaka alacaklısı, geçmişe dönük nafaka alacağı için icra kanalıyla bu hakkını talep edebilmektedir. Geriye dönük nafaka alacağının tahsili için, hakim tarafından bağlanmış olan nafakanın türüne göre ilamlı ya da ilamsız icra takibi yapılması gerekir. Geçmişe yönelik birikmiş nafaka alacaklarının tahsili için yukarıda açıklamış olduğumuz şekilde icra takibi yoluna başvurmanız gerekmektedir. Nafaka alacakları 10 yıllık genel zaman aşımı süresine tabi olduğundan takip başlatılmasından önceki 10 yıl içerisindeki nafaka alacakları tahsil edilebilmektedir. İcra takibi başlatılması zaman aşımı süresini durdurmaktadır. Geriye dönük birikmiş nafaka alacaklarınızı alabilmeniz için gerekli olan icra takibi işlemlerinizi Farah Hukuk olarak etkin şekilde yürüterek, kısa sürede hakkınızı almanızı sağlamaktayız.

Boşanmada nafaka tahsilindeki problemler ve ödenmemiş nafaka alacaklarınızın tahsiline yönelik detaylı bilgi için Nafaka İçin İcra Takibi Nasıl Açılır? konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Leave a commenthuma kuşu

2 sene Önce

metinde nafaka ile ilgili bölümü okuduğumda yasanın ne kadar insani değerlerden uzak bir yasa olduğu gördüm.türk aile yapısını parçalamak için ellerinden geleni yapmışlar.hangi sebeple nafakanın ödenmediğini, veya mevcut borçlunun ödeyemediği içinmi gibi bir soru dahi sorulmamaktadır.buda boşanma yasasının türk milletinin değerleriyle bağdaşmadığını gösterir.

Burçin

5 ay Önce

Eski esim hem cocuklara hem bana şiddet uyguluyordu. En son aldattığı kadin oğlumun tel. Uygunsuz resimlerini yolladi. Bende çekişmeli bosanma açtım avukatta tuttum. Resimler yazışmalar darp raporları ve çocukların ifadesi olmasına rağmen ben hiç birsey kazanamadım. Tedbir nafakasi ödemedi. 17 ekimde bosandik nafakayi da hic ödemedi. Avukatım çalışmadığı ve ustune hic bir mal varlığı olmadigi icin alamayız diyip beni anlaşmalı boşanmaya ikna etti. Bosandim hala ödemiyor ustune o kadınla evlendi.
Dukkan açmış babasının ustune sgk primi dolduğu için ise girmeyecek
Ben nafakayi alamıyorum ve avukatım tekrar nafaka davası için benden 2 bin istiyor
Bir yandanda nafayaka ilişkin dava dosyası acik diyor
Bana yardim edermisiniz ne yapmam gerek

Bize Yazın

İletişim Adresimiz

logo-beyaz

Copyright 2020 bilalcelik.av.tr © Tüm Hakları Saklıdır.