Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çiftler resmi yollardan evlilik işlemlerini başlattığı gibi yine resmi yollardan evliliklerini sonlandırabilmektedirler. Böylece birçok sebep veya anlaşmazlık sonucunda alınan boşanma kararıyla çiftler; birlikte veya ayrı boşanma davası için hukuki süreci başlatabilmektedirler. Boşanma davası ile aile mahkemesi ilgilenmektedir ve dava eşlerden birinin adresinin bağlı olduğu adliyedeki aile mahkemesine başvurarak açılmaktadır. Eğer mevcut konumunuzdaki adliyede aile mahkemesi bulunmamakta ise aile mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesinde boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davası açmak için ilk olarak nüfus ve ikametgah bilgisi gereklidir. Ardından boşanma sebeplerini de belirterek aile mahkemesine yazılacak olan dilekçe ile boşanma istediği belirtilerek talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilekçeye karşı tarafın da adres ve kimlik bilgilerini de eksiksiz şekilde belirtmelisiniz. Tüm bunların sonucunda hazırlanmış olan dilekçe ile adliye içinde bulunan veznelerden gerekli harç ve masraf tutarlarını yatırdıktan sonra mahkemeye verilir ve dava sürecini resmen başlatmış olursunuz.

Boşanma Davası Dilekçesinde Neler Yer Almaktadır?

Dilekçenin başlık kısmında davayı hangi mahkemeye açacağınızı belirtmeniz gerekmektedir. Ardından başlık altına davacı olarak kendi isim, soyisim, TC kimlik no ve adres bilgilerinizi, onun altına da eşinizin isim, soyisim ve adres bilgilerini yazmanız gerekmektedir. Devamında davanın konusunun boşanma davası olduğunu belirttikten sonra davanın değerini de yazmanız gerekmektedir. Açıklama bölümünde boşanma gerekçelerinin açık ve özet olarak yazılması gerekmektedir. Boşanma sebepleri arasında ekonomik sebepler, duygusal sebepler, fiziksel şiddet ve cinsel sebepler olarak sayılabilmektedir. Deliller bölümünde bahsettiğiniz olayları ve boşanma gerekçelerini hangi delillerle ispat edileceğinden bahsedilmesi gerekmektedir. Netice-i Talep dilekçenin en önemli kısımlarındandır. Çünkü hangi taleplerde bulunulduysa yargılama ona göre gerçekleştirilir; daha azına hükmedebilir ancak daha fazlasına hükmedemez.

Taraflar üç şekilde boşanma davası açabilir, bunlar; anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma ve özel boşanma davasıdır. Boşanmak isteyen çiftlerin her iki dava şeklinde de izlemeleri gereken yollar vardır. Kanunlara göre zina, hayata kasıt, şiddetli geçimsizlik, yüz kızartıcı suç işleyen eşten ayrılma isteği, terk etme, akıl hastalığının olması, evlilik birliğinin temelinden sarsılması, anlaşmalı boşanma ve fiili olarak ayrı yaşama olarak boşanma sebepleridir.
Boşanma Davasının Açılma Nedenleri ve Türlerine Göre Nedenleri
Fiziksel Şiddet Nedeniyle Boşanma: Fiziksel alanları ihlal eden her türlü şiddet eylemi bu kapsamda yer almaktadır. Fiziksel şiddet ne sebeple gerçekleştirilmiş olursa olsun suç sayılma niteliğini kaybetmemektedir. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken hastaneden darp raporu alarak en yakın emniyete suç duyurusunda bulunmaktır.
Psikolojik Şiddet Nedeniyle Boşanma: Kişiye duygusal ve psikolojik şiddet uygulanması da suç kapsamında sayılmaktadır. Örneğin; bağırmak, korkutmak, sosyal hayatı engellemek, kısıtlamak, azarlamak ve aşağılamak bu suçlar arasında yer almaktadır.

Bize Yazın

İletişim Adresimiz

  • Eski Büyükdere Caddesi No:1,34415 İstanbul Sapphire Plaza
    KAT:16 Residance NO: 1606

logo-beyaz

Copyright 2018 bilalcelik.av.tr © Tüm Hakları Saklıdır.