Soyadı Nasıl Değiştirilir ve Soyadı Değiştirme Davası

Soyadı Nasıl Değiştirilir ve Soyadı Değiştirme Davası kanunda net olarak belirtilmiştir.Soyadı doğumla kazanılan, kişiyi diğer bireylerden ayırıp onun tanınmasını sağlayan, kişiye sıkı sıkıya bağlı ve korunan bir haktır. Türk Medeni Kanunu 27. maddesine göre her birey haklı sebeplerin varlığı halinde soyadı üzerindeki hakka dayanarak soyadı değiştirme davası açılabilir. Günümüzde kişiler soyadlarının gülünç olması, soyadı sebebiyle olumsuz tepkilere maruz kalması, aşağılanması, soyadından kişisel rahatsızlık duyması gibi nedenlerle sıkça soyadını değiştirmek amacıyla mahkemelere başvurmaktadır.

Soyadı değiştirme davası ile nüfus ve tapu kaydındaki ismin düzeltilmesi davalarını birbirinden farklıdır. İsmin düzeltilmesi davalarında genelde isim ve soyaddaki yazım hatalarının düzeltilmesi amacıyla dava açılır. Ancak soyadı değiştirme davaları, kullanılan soyadın bir hatadan ötürü değilde kişinin haklı sebeplere dayanarak kullandığı soyadını tamamen değiştirmek için açtığı davadır.

Soyadı Değiştirme Davası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Soyadı değiştirme davasının açılması halinde kişi kendisi davayı açabileceği gibi özel bir vekaletname ile avukata yetki verebilir.  Açılan dava için özel evrak aranmaz. Eğer dava dosyasıyla birlikte kişinin bu soyad ile maruz kaldığı sorunları gösteren belge ve evraklar varsa dava dosyası ile birlikte mahkemeye sunulmalıdır. Soyadını değiştirme davaları için en önemli delil de tanık beyanıdır. Mahkemede 2 adet tanık bulunmalı ve bu tanıklardan birisi aileden olmamamalıdır. Tanık beyanına göre hakim soyadının değiştirilmesi için red kararı bile verebilir. Davada cumhuriyet savcısı ile nüfus müdürü veya nüfus memuru da bulunur. Hakim tanık beyanları, dava dosyası ve ek belgeler ile haklı gerekçeler kapsamında gerekçeli kararını açıklar.

Soyadı Değiştirmenin Şartları Nelerdir?

Soyadının değişmesini isteyen kişi bunu haklı bir sebebe dayandırmalıdır. Soyadının komik, alaycı, onur kırıcı olması, bu ismin kimse tarafından bilinmiyor sadece kimlikte varolan bir isim olması, ismin mesleki hayata zarar vermesi gibi sebeplerle soyadı değiştirme davası açılabilir.

18 yaş ve üzerindeki bir birey haklı sebeplerle bu davayı açabilir. 18 yaşından küçük reşit olmayan bir birey veli veya vasisi ile bu davayı açabilir. Reşit olsun veya olmasın her birey özel bir vekalet vererek avukatları ile bu davayı açabilirler.

Hakim gerekli incelemeler ve tanıkların dinlenmesinin ardından gerekçeli kararını açıklar. Karar yerel gazetede ilan olunur. Mahkeme kararının tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde temyiz yoluna gidilmezse karar kesinleşir. Soyadını değiştiren kişi  mahkeme kararının kesinleşmesiyle nüfus kaydında yapılan değişiklikle yeni soyadını kullanmaya başlar.

Soyadı Değiştirmek İçin Haklı Sebepler Nelerdir?

Türk Medeni Kanunu 27. maddesinde soyadı değişikliğinin haklı sebeplere dayanması gerektiği belirtilmiş ancak bu durum Nüfus Kanunu ve Soyadı Kanunu çerçevesinde genel olarak düzenlenmiştir. Haklı sebep olarak sayılabilecek haller:

  • Soyadın milli kültür örf ve adetlere uygun olmaması
  • Soyadın kişinin itibarını zedeleyecek şekilde ve alay konusu yapılabilir veya çirkin anlama sahip olması
  • Soyadın gerek özel hayatta gerek mesleki hayatta yanlış anlamalara neden olabilecek olması
  • Kişinin özel hayatında veya iş hayatında başka bir isimle tanınıyor olması ve kimlikte yazan soyadını sadece resmi işlerde kullanıyor olması

Bu haklı sebeplerin varlığı halinde soyadı değiştirme davası açılabilir.

Yargıtay soyadı değiştirme davasına dair bir kararında hangi hallerin haklı sebep teşkil ettiği konusunun, her davadaki özel koşullara göre mahkemece belirleneceğini ve bu tespit yapılırken objektif koşullardan çok soyadı değiştirme isteminde bulunan kişinin mahkemeye sunacağı özel nedenlerin dikkate alınması gerektiğini belirtmiştir.

Soyadı Değiştirme Davasını Kimler Açabilir?

Soyadı değiştirme davası ancak kişinin kendisi veya özel yetkili vekaletname verdiği avukat tarafından açılabilir.

18 yaşından küçük olan kişiler için soyadı değiştirme davası, velayet hakkına sahip veliler veya vekaletname verecekleri avukatlar tarafından açılabilir.

Evli kadınlar evlilik devam ettiği sürece soyadı değiştirme davası açamazlar.

Soyadı Değiştirmenin Eş ve Çocuklara Etkisi

Soyadı değiştirme davasında hakimin soyadı değişikliğini uygun bulup mahkeme kararına bağlamasıyla davacının mahkeme sonucundaki yeni soyadı resmi nikahlı eş ve ergin olmayan çocukların da soyadı olur. Eş ve ergin olmayan çocukların soyadı değişikliği nüfus müdürlüğü tarafından kendiliğinden düzeltilir. Reşit olan çocukların soyadı kendiliğinden değişmez. Reşit olan çocuğun ayrıca kendi soyadının düzenlenmesi için dava açması gerekir.

Yurtdışında Yapılan Soyadı Değişikliğinin Türkiye’de Geçerliliği

Yabancı ülkelerde verilen kararlar, Türkiye’de kendiliğinden geçerli olmaz. Yurtdışında yapılan soyadı değişikliği Türk Hukuk sisteminde kanunlarla düzenlenmemiştir. Ancak özel hukuki düzenlemelerde belirtilmişse uygulama alanı bulur. Ancak yurt dışındaki soyadı değişikliği sebebiyle Türk mahkemelerinde soyadı değişikliği davası ve tanıma davaları da açılabilir. Tanıma davaları yabancı mahkemelerde verilen kararların Türk yargısında da geçerli olabilmesi için açılır. Tanıma davaları verilmiş kararın yaptırımına yönelik değil, bir durumun tespitine yöneliktir.

Soyadı Değiştirme Davası Zamanaşımı Süresi

Soyadı değiştirme davası bir süreye tabi değildir. 18 yaşına gelmiş bir birey zaman sınırlaması olmaksızın haklı sebeplerle dava açma hakkına sahiptir.  18 yaşından küçük birey bakımından ise veli veya vasisi haklı sebeplere dayanarak soyadı değiştirme davası açabilir.

Soyadı Değiştirme Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Soyadı değiştirme davalarında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Soyadı değiştirme davasında yetkili mahkeme ise soyadını değiştirmek isteyen kişinin ikamet ettiği yer mahkemesidir. Davacı isim değiştirme dilekçesi ile birlikte ikamet ettiği yerdeki Asliye Hukuk Mahkemelerinde dava açabilir.

Soyadı değişikliği sebebiyle olumsuz durumlar oluşabilmesi halinde bir yıl içinde mahkeme kararına iptal davası açılabilir.

Leave a commentRichardMit

4 hafta Önce

MEET HOT LOCAL GIRLS TONIGHT WE GUARANTEE FREE SEX DATING IN YOUR CITY CLICK THE LINK: http://veryhotgirls.site/

Dennisomige

4 hafta Önce

Carlosgor

4 hafta Önce

very very good post i so much liked it
perfect articles are the best articles in the Simple English
https://israelnightclub.com/נערות-ליווי-בחיפה/

OrlandoCem

4 hafta Önce

Very interesting article I highly recommend everyone to read to the end
israelnightclub.com

Carlosgor

4 hafta Önce

Right here is the perfect webpage for anyone who hopes to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need toÖHaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for a long time. Excellent stuff, just great!
שירותי ליווי

OrlandoCem

4 hafta Önce

When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Cheers!
ממועדון לילה בישראל

Carlosgor

3 hafta Önce

Great information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I’ve book marked it for later!
דירות דיסקרטיות בצפון

Darnell Netto

3 hafta Önce

I recently started a blog, and I was just wondering how people have promoted their blogs online to get more followers so you aren’t just typing to nothing out in the internet?. Oh, and for my blog, I don’t really want my friends to be my followers, unless they find it on their own. My blog is about something that most of my friend’s can’t really help me with. (Photography is the main subject).

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

נערות ליווי

2 hafta Önce

Right here is the perfect blog for everyone who wishes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been written about for a long time. Wonderful stuff, just wonderful!
לחץ כאן

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

נערות ליווי במרכז

2 hafta Önce

This is the right site for anybody who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want toÖHaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for ages. Great stuff, just great!
ממליץ החום

Oscarfak

2 hafta Önce

Oscarfak

2 hafta Önce

נערות ליווי במרכז

2 hafta Önce

Right here is the perfect website for anybody who hopes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want toÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been written about for decades. Great stuff, just excellent!
ממליץ החום

Oscarfak

2 hafta Önce

נערות ליווי בתל אביב

1 hafta Önce

This is the perfect blog for anyone who really wants to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been written about for ages. Great stuff, just excellent!
ממליץ החום

ליווי בתל אביב

1 hafta Önce

This is the perfect webpage for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need toÖHaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about for many years. Great stuff, just great!
לכתבה

נערות ליווי

1 hafta Önce

Right here is the perfect web site for everyone who wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been written about for decades. Wonderful stuff, just great!
לכתבה

שירותי ליווי

1 hafta Önce

May I simply say what a comfort to uncover a person that really knows what they’re discussing on the net. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to look at this and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular because you most certainly have the gift.
http://lanel0h6w.full-design.com/The-Greatest-Guide-To–39001900

נערות ליווי במרכז

1 hafta Önce

Right here is the right webpage for everyone who wishes to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been discussed for many years. Wonderful stuff, just great!
לפרטים נוספים

נערות ליווי בתל אביב

7 gün Önce

Can I simply just say what a relief to discover someone who actually knows what they are talking about on the net. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular given that you definitely have the gift.
http://bookmarkport.com/story7015981/examine-this-report-on-נערת-ליווי

Stuart Libby

6 gün Önce

Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I’m also an expert in this topic so I can understand your effort.

נערות ליווי בתל אביב

6 gün Önce

This is the right blog for anyone who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need toÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been discussed for decades. Wonderful stuff, just great!
לפרטים נוספים

שירותי ליווי

6 gün Önce

May I simply say what a comfort to discover a person that genuinely knows what they’re talking about on the web. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people must check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular given that you surely possess the gift.
http://rafael2692u.slypage.com/2018035/a-review-of-נערות-ליווי-בתל-אביב

נערות ליווי במרכז

6 gün Önce

This is the perfect website for anybody who wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for many years. Wonderful stuff, just great!
לכתבה

שירותי ליווי

5 gün Önce

Can I simply just say what a comfort to find somebody who actually knows what they’re discussing on the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people must read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you certainly possess the gift.
http://ammonu592msz4.blogacep.com/profile

נערות ליווי במרכז

5 gün Önce

Right here is the right website for everyone who really wants to find out about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want toÖHaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for ages. Excellent stuff, just excellent!
לחץ כאן

ליווי

5 gün Önce

May I simply say what a comfort to uncover someone who truly understands what they are talking about over the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular because you certainly possess the gift.
http://andrehs2ls.blogofoto.com/27346083/the-greatest-guide-to

נערות ליווי בתל אביב

4 gün Önce

May I simply say what a relief to find a person that truly understands what they’re talking about over the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to check this out and understand this side of your story. I was surprised you’re not more popular since you certainly have the gift.
http://emiliano4046f.link4blogs.com/20985225/indicators-on-you-should-know

נערת ליווי

4 gün Önce

Right here is the perfect webpage for anyone who wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been discussed for a long time. Excellent stuff, just great!
לכתבה

Edwarddug

3 gün Önce

The very next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I truly believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.
https://pellalinternational.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=124948

ליווי בתל אביב

3 gün Önce

Can I simply just say what a comfort to find somebody that actually knows what they’re talking about on the web. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people ought to check this out and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular given that you surely have the gift.
http://garrettpfpxe.bloggactif.com/2295189/Полное-руководство-по-דירות-דיסקרטיות-בירושלים

נערות ליווי

3 gün Önce

Right here is the right blog for everyone who hopes to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want toÖHaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for decades. Excellent stuff, just excellent!
כנסו לאתר

ליווי

2 gün Önce

May I simply just say what a relief to uncover an individual who truly understands what they are talking about online. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More and more people must look at this and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular since you definitely have the gift.
http://donovan9713x.bleepblogs.com/2879637/how-much-you-need-to-expect-you-ll-pay-for-a-good-נערות-ליווי-בתל-אביב

נערות ליווי במרכז

2 gün Önce

Right here is the right web site for anyone who wishes to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been discussed for many years. Wonderful stuff, just great!
לחץ כאן

Edwarddug

1 gün Önce

The very next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you were not too busy looking for attention.
http://datascientist.su/325599/

porn Wex

5 saat Önce

has been delivering disentangle porn videos, xxx photos, anacreontic stories and suffer lovemaking shows since 2007. Our tagline is “Upstanding porn, no bullshit!”, as our porn tube satisfies all your propagative desires, be it non-professional porn, teens, MILFs, matures and grannies, lesbian porn and blowjobs, queer BDSM movies, matured coitus films, British porn, German porn or uncensored Japanese porn videos, including HD.
https://www.sex-ly.com/en – sex video

porn Wex

4 saat Önce

The web’s finest free fuck site where nothing but quality porn videos are presented in plenty. Get the most exciting free fuck videos of horny babes that can’t spend a day without hardcore sex. Our site is loaded with cock stiffening fuck videos that will keep you horny for a long time.

https://www.sex-ly.com/en/1/8/big-tits – big tits

Robertepisa

13 dakika Önce

May I just say what a comfort to uncover someone who truly understands what they are discussing over the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people need to read this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular given that you most certainly have the gift.
http://bezheck.tverlib.ru/nrvt-sqs-tr-lyvvy-bbt-ym-zvnvt-tsyrvt-ypvt-bmkvn-sqs-lhzmyn-shyrvty-sqs-prtym

Bize Yazın

İletişim Adresimiz

logo-beyaz

Copyright 2020 bilalcelik.av.tr © Tüm Hakları Saklıdır.